Niedobory witaminy b5 w organizmie

Odpowiednio zbilansowana dieta znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia niedoborów niezbędnych związków w organizmie człowieka. Każdego dnia, wraz z pożywieniem powinna być dostarczana odpowiednia dawka białka, kwasów tłuszczowych, węglowodanów oraz związków mineralnych. Poszczególne cząsteczki są od siebie zależne. Witamina b5, nazywana inaczej kwasem pantotenowym bierze udział w przemianach makrocząstek. Bez niej, nie mogą być one właściwie wykorzystane w procesach zachodzących w ciele człowieka.

Skąd czerpać kwas pantotenowy?

Na całe szczęście, witamina b5 jest mocno rozpowszechniona w środowisku i bez większych problemów można ją znaleźć zarówno w produktach roślinnych, jak i tych pochodzenia zwierzęcego. W odpowiednio zbilansowanej diecie powinien się zatem znaleźć między innymi kurczak, wątróbka, jaja, mleko, nabiał pełnowartościowy, orzechy, tłuste ryby, ziemniaki czy banany. Lista produktów zawierających wysokie stężenie witaminy b5 jest na prawdę długa, więc każdy znajdzie na niej jakiś swój ulubiony przysmak.

Co się dzieje, gdy kwasu pantotenowego jest za mało?

Stosując dietę wybiórczą można doprowadzić do tego, że w organizmie zacznie brakować witaminy b5. Kwas pantotenowy niedobór – pierwsze oznaki, to między innymi osłabiony apatyt, zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie, problemy ze wzrokiem czy wypadanie włosów. Jeżeli problemy tego typu zaczną się nasilać, to warto zbadać poziom poszczególnych witamin w organizmie, a w razie niedoborów skorzystać z zaleconej przez lekarza suplementacji oraz zmiany diety.

 

Author: projektloga.pl